football

Midland Empire All-Conference Football

2005 MEC All-Conference Football Team
FOOTBALL
MEC All-Conference Team
Defensive Linemen
1st Team
Demetrious Davis Jr B
Michael Smith Jr Ch
David Scheetz Sr PC
Ben McKim Sr M
Tanner Fisher Sr Ca
2nd Team
Andy Gilmore Jr B
Kendall McDaniel Sr Sa
Phillip Earley Jr Ch
Jacob Petersen Soph Sm
Stephen Malott Sr PC
Honorable Mention
Josh Davis Soph L
Andrew Jones Soph Sm
Ronnie Ekis Jr SM
Chris Hulshof Sr Sm
Eric Anderson Sr Ca
Kyle Thompson Soph Ca
Tony McCallan Jr Ca
Austin Bailey Sr Ca
Linebackers
1st Team
Trent Martin Jr PC
J.A. Oehring Sr Ca
Nick Blackburn Sr Ca
Clint Macoubrie Sr Ch
Chad Rampola Sr B
Casey Calhoun Sr SM
Taylor Martin Sr Sa
Tyler Oglesby Soph M
2nd Team
Brian McClure Sr Ca
Austin Sloan Jr Ch
Nick Musser Sr B
Brett Guthrey Sr L
Honorable Mention
Roth Mallen Sr Ca
Jacob Roland Jr Sm
Greg Chastain Sr Sm
Zach Frerichs Jr Sm
Defensive Backs
1st Team
Dominique Thuston Sr L
Ryan Hook Sr B
Michael Curtis Sr Ca
Austin Soendker Sr PC
2nd Team
Zach Welch Jr Sm
R.B. Quinn Sr Ch
Kyle Cline Jr B
Brent Seifert Soph Ca
Larry Marcel Sr PC
Honorable Mention
Jacob Clouse Soph Sm
Dustin Williams Jr Sa
Jaquan Davis Soph L
Clayton Spears Sr Ch
Joel Hane Jr Ca
Jake Bates Sr Ca
Tanner Archer Soph M
Andrew Payeur Sr B
Offensive Linemen
1st Team
Aaron Fritz Jr Ca
Jake Mallonee Sr PC
Jeff Brock Sr B
Brett Guthrey Sr L
Mike Van Sickle Sr M
2nd Team
Ed Karneman Sr Ca
Kyle Herren Sr PC
Ronnie Ekis Jr Sm
Nick Mata Sr Ch
Ian Saxton Jr B
Honorable mention
Thomas Conrad Jr Ca
Christgen Solomon Sr B
Bryan Lankford Sr Sm
Cruiser Nichols Soph Sm
Ray Bunton Sr Sa
Phillip Earley Jr Ch
Tight
End
1st Team
Wes Miller Sr B
2nd Team
Andrew Jones Soph Sm
Honorable Mention
Andy Silcott Sr PC
Tyler Hardie Sr Ch
Ben McKim Sr M
Running Backs
1st Team
Curtis Cruise Sr L
Clint Macoubrie Sr Ch
Joe Henson Sr PC
2nd Team
Brett Perkins Sr Sm
John Warner Soph B
Brent Seifert Soph Ca
Honorable Mention
Dominque Thuston Sr L
Fullback
1st Team
Jake Guthier Jr PC
2nd Team
Jacob Roland Jr Sm
Honorable Mention
Ridge Steele Jr L
Quarterback
1st Team
Drew Newhart Sr Ca
2nd Team
Bryce Shoenfelder Jr B
Tyler Grimes Sr PC
Honorable Mention
Dan Curry Jr Sa
Zach Frerichs Jr Sm
Receivers
1st Team
Eric Anderson Sr Ca
Ryan Hook Sr B
2nd Team
Cody Boyer Jr Ca
Taylor Gallagher Sr PC
Honorable Mention
Matt Carey Sr Sm
Drew Carey Sr Sm
Nathan Daraban Jr Sm
Brock Houston Sr Sa
Andrew Durhan Sr Ch
Kicker
1st Team
Brad Beckwith Sr Ca
2nd Team
Matt Carey Sr Sm
Honorable Mention
Zane Callister Sr L
Punter
1st Team
Josh Jacobs Sr Sa
2nd Team
Clint Macoubrie Sr Ch
Honorable Mention
James Mendenhall Jr L
Drew Carey Sr Sm
Offensive Special Teams
1st Team
Curtis Cruise Sr L
Cody Boyer Jr Ca
2nd Team
Matt Eshnaur Sr PC
Honorable Mention
Adam Mattson Fr M
Defensive Special Teams
1st Team
Brian McClure Sr Ca
2nd Team
Ron Badua Jr Sa
 
2004 MEC All-Conference Football Team
FOOTBALL
MEC All-Conference Team
All-Conference Offense
FIRST TEAM
Drew Newhart, QB Jr., Cameron
Curtis Cruse, RB Jr., Chillicothe
Ben Wagers, RB Sr., Savannah
Joe Henson, RB Jr., Platte County
Clint Macoubrie, FB Jr., Chillicothe
Eric Anderson, WR Jr., Cameron
Sydney Brisbane, WR Sr., Maryville
Josh Rosenbaum, TE Sr., Cameron
Kyle Herren, OL Jr., Platte County
Wes Martin, OL Sr., Cameron
D.J. Midgyett, OL Sr., Chillicothe
Mike Vansickle, OL Jr., Maryville
Jeff Brock, OL Jr., Benton
Tommy Grutzmacher, K Sr., Platte County
Alex Chaney, P Sr., Chillicothe
Myles Burnsides, KR Sr., Maryville
Craig Moran, SPEC Sr., Benton
 
SECOND TEAM
Josh Wilmes, QB Sr., Maryville
Blake Seifert, RB Sr., Cameron
Brent Christopher, RB Sr., Chillicothe
Myles Burnsides, RB Sr., Maryville
Skyler Vandiver, RB Sr., Maryville
Chase Elenz, RB Sr., Smithville
Aaron King, FB Sr., Benton
Dan Hawkins, WR Sr., Platte County
Corey Creason, WR Sr., Smithville
Ryan Hook, WR Jr., Benton
Justin Adam, TE Sr., Platte County
Ronnie Ekis, OL So., Smithville
Tim Shafer, OL Sr., Chillicothe
Logan Sherry, OL Sr., Maryville
Brett Guthery, OL Jr., Lafayette
Brent McCauley, OL Sr., Savannah
Andrew Ewart, OL Sr., Benton
Austin Sloan, K So., Chillicothe
Mike Lauritzen, P Sr., Lafayette
Brent Christopher, KR Sr., Chillicothe
Skyler Vandiver, KR Sr., Maryville
Rhett Rumery, SPEC Sr., Chillicothe
 
HONORABLE MENTION
Trent Figg, QB Sr., Chillicothe
Jake Fain, QB Sr., Platte County
Chris Marmet, QB Sr., Smithville
Dave Johnson, WR Sr., Cameron
Brock Houston, WR Jr., Savannah
Andrew Jones, TE Fr., Smithville
Dane Hart, TE Sr., Chillicothe
Ben McKim, TE Jr., Maryville
Ryan Patti, OL Sr., Cameron
Brady Graham, OL Sr., Cameron
Dan Buttman, OL Sr., Chillicothe
Ryan Schleusner, OL Sr., Maryville
Nick Cole, OL Sr., Savannah
Chad Rampola, OL Jr., Benton
Matt Carey, K Jr., Smithville
Josh Jacobs, P Jr., Savannah
Chad Farris, SPEC Jr., Savannah
Colby Chestnut, SPEC Sr., Maryville
 
All-Conference Defense
FIRST TEAM
Jake Mallonee, DL, Jr., Platte County
Keith Minnis, DL, Sr., Chillicothe
Wes Miller, DL, Jr., Benton
Brady Graham, DL, Sr., Cameron
Keith Starr, DL, Sr., Maryville
Clint Macoubrie, LB, Jr., Chillicothe
Evan Wilmes, LB, Sr., Maryville
Myles Burnsides, LB, Sr., Maryville
Nick Musser, LB, Jr., Benton
Corey Creason, DB, Sr., Smithville
Skyler Vandiver, DB, Sr., Maryville
Ryan Hook, DB, Sr., Benton
Blake Seifert, DB, Sr., Cameron
 
SECOND TEAM
Keith Malott, DL, Jr., Platte County
Jordan Cassity, DL, Sr., Chillicothe
Casey Calhoun, DL, Jr., Smithville
Ryan Schleusner, DL, Sr., Maryville
Nate Rice, DL, Sr., Maryville
Andy Gilmore, DL, So., Benton
Ben Stottlemyre, LB, Sr., Smithville
Austin Sloan, LB, So., Chillicothe
Jeremy Butrous, LB, Sr., Platte County
JA Oering, LB, So., Cameron
Trent Figg, DB, Sr., Chillicothe
Tyler Monier, DB, Sr., Chillicothe
Luke Crawford, DB, Sr., Platte County
Kyle Holt, DB, Jr., Savannah
 
HONORABLE MENTION
David Scheetz, DL, Jr., Platte County
Brett Grozinger, DL, Sr., Chillicothe
Jerald Potter, DL, Sr., Chillicothe
Tanner Fisher, DL, Jr., Cameron
Spencer Carlson, DL, Sr., Smithville
Kendall McDaniel, DL, Jr., Savannah
Ben McKim, DL, Jr., Maryville
Chase Elenz, LB, Sr., Smithville
Jake Mattson, LB, Sr., Maryville
Nick Blackburn, LB, Jr., Cameron
Ben Wagers, LB, Sr., Savannah
Jake Bryan, LB, Sr., Savannah
Zach Morgan, DB, Sr., Chillicothe
Josh Wilmes, DB, Sr., Maryville
Michael Curtis, DB, Jr., Cameron
Matt Becker, DB, Jr., Smithville
Josh Wilson, DB, Sr., Benton
 
 
Final 2004 Football Standings
1. Maryville 6-1
2t. Platte Co. 5-2
2t. Cameron 5-2
2t. Chillicothe 5-2
5. Benton 4-3
6. Savannah 2-5
7. Smithville 1-6
8. Lafayette 0-7
 
2003 MEC All-Conference Football Team
FOOTBALL
MEC All-Conference Team
 
First Team
 
Quarterback  Chris Hawkins, Platte County Sr.
Fullback  Brant Gregg, Maryville Sr.
Running backs  Drew Loller, Chillicothe Sr.; Bryce Buholt, Maryville Sr.;
Ben Wagers, Savannah Jr.;
Wide Receivers  Eric Anderson, Cameron Soph.; Sydney Brisbane, Maryville
Jr.; Tyler Malchose, Benton Sr.
Tight End  Josh Gannan, Chillicothe Sr.
Offensive Linemen  Zach Buschman, Platte County Sr.; Ryan Patti, Cameron
Jr.; Brody Gabriel, Smithville Sr; Nathan Yadley, Chillicothe Sr.; Matt Nelson,
Maryville Sr.
Kicker  Tommy Grutzmacher, Platte County Soph.
Punter  Clint Macoubrie, Chillicothe Soph.
Return Specialist  Jared Renfro, Maryville Sr.
Special Teams Specialist  Erick Auxier, Maryville Sr.
Defensive Lineman  Craig Parker, Platte County Sr.; Jason Novzousky,
Lafayette Sr.; Joe Santos, Smithville Sr.; Adam Nold Savannah Jr.; Cody
Blackford, Maryville Sr.
Linebackers  Keath Coleman, Smithville Sr.; Josh Gannan, Chillicothe Sr.;
Ben Houpe, Platte County Sr.; Ben Wagers, Savannah Jr.
Defensive Backs  Trent Figg, Chillicothe Jr.; Jared Renfro, Maryville Sr.;
Robbie Lade, Maryville Sr.; Ryan Weedin, Platte County Sr.; Chase Esely,
Savannah Jr.
 
Second Team
Quarterback  Drew Newhart, Cameron Soph.
Fullback Jerald Potter, Chillicothe Jr.
Running backs  Adam Earley, Cameron Sr.; Curtis Cruse, Lafayette Soph.;
Brent Christopher, Chillicothe Jr.
Wide Recievers  Jake Blackwood, Platte County Sr.; Daniel Weinert,
Smithville Sr.
Tight End  Luke Davis, Lafayette Sr.
Offensive Lineman  Matt Wilson, Chillicothe Sr.; Eric Wilmarth, Maryville
Sr.; Javen Spire, Maryville Sr.; Brent McCauley, Savannah Jr.; Nick Burke,
Platte County Sr.
Kicker  Matt Carey, Smithville Soph.
Punter Brice Benson, Savannah Sr.
Return Specialist Drew Loller, Chillicothe Sr.
Special Teams Specialist  Jeremy Butrous, Platte County Soph.
Defensive Linemen Jeremy Hart, Platte County Sr.; Nathan Yardley, Chillicothe
Sr.; Darrel Brown, Benton Sr.; Wes Martin, Cameron Jr.; Keith Starr, Maryville
Jr.
Linebackers Travis Gray, Lafayette Sr.; Clint Macoubrie, Chillicothe Soph.; Evan
Wilmes, Maryville Jr.; Myles Burnsides, Maryville Jr.; Brandon Fogal, Platte
County Sr.; Blake Seifert, Cameron Jr.
Defensive Backs  Daniel Weinert, Smithville Sr.; Scott Lowe, Chillicothe
Sr.; Jake Smith, Cameron Sr.; Aaron Lisenbee, Savannah Sr.
 
Honorable Mention
Quarterbacks  Chris Marmet, Smithville Jr.; Daniel Meyer, Chillicothe Sr.
Fullback Keath Coleman, Smithville Sr.
Running backs Blake Seifert, Cameron Jr.; Michael Marriott, Chillicothe Jr.
Wide Receivers Dave Johnson, Cameron Jr.; Corey Creason, Smithville Jr.; Aaron
Lisenbee Savannah Sr.
Tight Ends Evan Groenenboom, Smithville Sr.; Ben McKim, Maryville Soph.; Wes
Miller, Benton Soph.
Offensive Linemen Josh Blair, Platte County Sr.; Wes Martin, Cameron Jr.; JT
Tanner, Smithville Sr.; Josh Lane, Smithville Sr.; Caleb Sexton, Smitville Sr.;
Nick Cole, Savannah Jr.; Jon Pruett, Savannah Jr.; Ryan Peters, Platte County
Sr.; Josh Cloepfil, Savannah Sr.; Mike Pritchett, Benton Sr.; Brandon King,
Lafayette Jr.
Kickers Jeff Eller, Chillicothe Jr.; Drew Demott, Maryville Sr.; Aaron Lisenbee,
Savannah Sr.
Punter  Mike Lauritzen, Lafayette Jr.
Special Teams Specialist Rhett Rumery, Chillicothe Jr.; Mike Rasmussen, Savannah
Jr.; Ross Mallen, Cameron Soph.
Defensive Linemen Matt Gabrielson, Chillicothe Sr.; John Sowards, Benton Sr.;
Derrick Burton, Cameron Soph.; Larry Schussler, Smithville Sr.; Dewey Heath,
Savannah Jr.; Vince Wiederholt, Maryville Sr.; Troy Decker, Maryville Sr.
Linebackers Alex Paolillo, Lafayette Sr.; Joseph Drake, Maryville Sr.; Aaron
King, Benton Jr.; Josh Rosenbaum, Cameron Jr.; Jake Bryan, Savannah Jr.; Colin
Mascal, Platte County Sr.
Defensive Backs  Corey Creason, Smithville Jr.; Josh Wilmes, Maryville Jr.;
Zach Emmett, Cameron Jr
Edit