football

2004 Class 1 - Class 6 All-State Football Teams

Missouri Sportswriters and Sportscasters Association 2004 All-State Team
Football
Missouri Sportswriters and Sportscasters Asso.
2004 All-State Team
Class 1
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Eric Humes, 5-11, 180, jr., West Platte.
Running backs: Kalen Thomas, 5-8, 160, sr., Pierce City; Adam Barber, 5-11, 150, sr., East Buchanan; Garrett King, 5-10, 219, sr., Orrick.
Ends: Andrew Mead, 6-5, 185, sr., East Buchanan; Danny Rellergert, 6-4, 190, sr., St. Vincent.
Linemen: Brock Donelson, 5-9, 205, sr., Princeton; Kurtis Gregory, 6-6, 300, sr., Santa Fe; Andy Bernard, 6-3, 300, sr., Tipton; Jesse Kanne, 6-3, 310, jr., Marionville; Tommy Smith, 6-3, 315, sr., Lone Jack; Tim Barnes, 6-4, 310, sr., Northwest: Hughesville.
Kicker: Kyle Kline, 6-0, 190, sr., St. Vincent.
Defense
Linemen: Antonio Robinson, 6-1, 194, sr., Hayti; Abe Van Dyke, 6-0, 190, sr., Marceline; Jason Gunter, 6-4, 310, sr., Pierce City; Waylon Richadet, 6-2, 220, jr., St. Vincent; Tony Fitzwater, 6-4, 265, sr., Santa Fe.
Linebackers: Paden Grubbs, 5-11, 185, sr., Marionville; Kole Knighton, 6-3, 260, sr., West Platte; Tony Hall, 6-1, 190, jr., South Shelby.
Secondary: Jesse Richardson, 6-0, 190, jr., Cass-Midway; Scott Humphrey, 6-3, 185, jr., Salisbury; Steve Bahr, 5-9, 155, sr., Valle.
Punter: Kenny Saathoff, 5-10, 160, jr., Adrian.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Mark Burtson, 6-4, 203, sr., East Buchanan.
Running backs: Derek Lowe, 6-1, 190, sr., Tipton; Trent Templeton, 6-0, 180, sr., Northwest: Hughesville; Josh Holder, 5-11, 205, sr., Marionville.
Ends: Jay Pope, 6-0, 170, jr., Valle; Clay Michael, 6-3, 200, sr., Santa Fe; Derek O’Neill, 6-0, 170, sr., Lockwood.
Linemen: Caleb Marion, 5-11, 265, sr., Pierce City; Ryan Potter, 6-3, 220, sr., Salisbury; Justin Hoyle, 5-11, 255, sr., Orrick; Mark Prost, 6-3, 289, sr., St. Vincent; Kelby Parks, 6-2, 235, soph., Marionville.
Kicker: Sean Kelley, 6-0, 175, jr., Skyline.
Defense
Linemen: Jarod Moenkhoff, 6-0, 280, sr., Santa Fe; Chris Pottier, 5-10, 260, sr. East Buchanan; Josh Reeter, 6-2, 195, sr., Orrick; Nathan Helvey, 6-2, 275, jr. Greenfield; Brian Buchheit, 5-11, 220, sr., St. Vincent.
Linebackers: Colter Doherty, 6-1, 220, jr., Slater; Marcus White, 5-10, 195, sr., Salisbury; Bret Hettinger, 5-10, 195, jr., Drexel.
Secondary: Scott Backes, 5-6, 140, sr., Tipton; Jacob Carver, 6-5, 170, sr., East Buchanan; Larsan Metcalf, 6-0, 175, sr., Marionville; Tyler Nannemann, 5-10, 145, sr., Marceline.
Punter: Dan Barnes, 6-4, 210, sr., Northwest: Hughesville.
Coach of the Year: Keith Winkler, St. Vincent.
Final Poll
1. St. Vincent 13-1; 2. East Buchanan 13-1; 3. Marionville 11-2; 4. Santa Fe 11-2; 5. Salisbury 11-1; 6. Tipton 9-1; 7. Pierce City 9-1; 8. West Platte 7-3; 9. Greenfield 9-3; 10. Marceline 8-4.
Class 2
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Drew Newhart, 6-1, 175, jr., Cameron.
Running Backs: Adam Cecil, 5-8, 175, sr., Caruthersville; Jared Bichsel, 5-8, 175, sr., Monroe City; Marcus Martin, 6-2, 195, sr., Holden.
Ends: Eric Anderson, 6-2, 195, jr., Cameron; Matt Hans, 6-1, 180, sr.,Montgomery County; Plessie Ellitt, 6-0, 200, sr., Caruthersville.
Linemen: Logen Wright, 6-2, 210, sr., South Harrison; Billy Farris, 6-5, 270, sr., California; Jared Verslues, 6-3, 235, jr., Blair Oaks; Steven Leonard, 6-5, 315, sr., Sherwood; Lance Reams, 6-5, 270, sr., Centralia.
Kicker: Eric Gholz, 5-8, 180, sr., Springfield Catholic.
Defense
Linemen: Daniel Atkinson, 6-0, 230, sr., Mid-Buchanan; Nate Strohkirch, 6-4, 300, sr., Crystal City; Ian Young, 5-8, 170, sr., Blair Oaks; Quintin Davie, 6-4, 185, jr., Cardinal Ritter; Tom Shaw, 6-2, 215, sr., Willow Springs.
Linebackers: Gideon Anderson, 6-1, 210, sr., Lawson; Alex Van Delft, 6-1, 227, sr., Macon; JeRon Love, 6-0, 200, sr., Hogan Prep; Mitch Stock 5-10, 195, sr., Principia.
Secondary: Hardy Ricks, 6-0, 185, sr., Brentwood; Antonio Gulley, 5-10, 175, jr., Cardinal Ritter; Justin Clark, 6-3, 190, soph., Charleston.
Punter: Wade Peters, 6-1, 220, sr., Trenton.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Eric Czerniewski, 6-0, 170, jr., Montgomery County.
Running backs: Matt Schaefer, 5-5, 150, sr., Scott City; Josh Klekamp, 5-6, 165, sr., Montgomery County; Matt Verslues, 6-4, 210, sr., Blair Oaks; Sean Kite, 6-2, 200 sr., Clark County.
Ends: Chris Thurlow, 6-0, 150, sr., El Dorado Springs; Alex Joannes, 6-2, 180, sr., Blair Oaks; Kyle Hubbard, 6-1, 190, sr., Caruthersville.
Linemen: Adam McClure, 6-1, 220, jr., Trenton; Trevor Bettley, 6-5, 275, sr., Houston; Dylan Hart, 6-2, 300, sr., Houston; Keith Floyd, 6-1, 245, sr., Caruthersville; Adrian Logan, 6-4, 260, sr., Cardinal Ritter; Ryan Patti, 5-11, 225, sr., Cameron.
Kicker: Will Lekar, 5-11, 220, sr., Lutheran St. Charles.
Defense
Linemen: Dustin Boyd, 6-3, 215, jr., Winfield; Drew Fletcher, 5-11, 250, sr., California; Kyle Sharp, 6-3, 330, jr., Trenton; Tyler Fullhart, 6-1, 250, sr., Caruthersville; Doug Norman, 5-10, 235, jr., Stockton.
Linebackers: Aaron Shikles, 5-9, 160, sr., Blair Oaks; Jose Vega, 5-7, 145, sr., Knob Noster, Buddy Camp, 6-1, 190, sr., Monroe City; Adam Stipanovich, 5-9, 205, jr., Orchard Farm; Tristan Campbell, 5-10, 215, sr., Mount Vernon.
Secondary: Earl Moorning, 6-0, 170, sr., Hogan Prep; Justin Clark, 6-3, 190, soph., Charleston; Brandon McClure, 6-0, 170, fr., Maplewood; Tomas Brock, 6-0, 165, soph., Mount Vernon; Bradley Tucker, 5-8, 145, jr., Fair Grove.
Punter: Matt Crider, 6-2, 205, sr., Lutheran St. Charles.
Coach of the Year: Ted LePage, Blair Oaks.
Final Poll
1. Blair Oaks 14-0; 2. Cameron 11-3; 3. Caruthersville 12-1; 4. Monroe City 10-2; 5. Lawson 9-3; 6. Houston 10-3; 7. Montgomery County 9-2; 8. St. Charles Lutheran 9-3; 9. California 8-2; 10. Trenton 8-2.
Class 3
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Andrew Grumney, 6-3, 190, sr., MICDS.
Running backs: Don Johnson, 5-8, 160, sr., MICDS; Reuben Hartzler, Harrisonville 5-11, 170, sr.; Laron Council, 5-10, 170, sr., Kansas City Center.
Ends: Chad Shockley, 6-0, 190, sr., St. James; Sydney Brisbane, 6-1, 165, sr., Maryville; Matt Levis, 6-0, 165, sr., MICDS.
Linemen: Drew Powers, 5-11, 225, sr., Harrisonville; D.J. Midgyett, 5-11, 220, sr., Chillicothe; Scott Crain, 6-5, 320, jr., Bolivar; Jack Anderson, 6-2, 250, sr., MICDS; David Harper, 6-5, 286, sr., School of the Osage.
Kicker: Robby Mandel, 5-8, 145, jr., MICDS; Mickey Masucci, 5-11, 175, jr., Kennedy.
Defense
Linemen: Layne Kreter, 6-2, 220 sr., Owensville; Alex Rapp, 6-4, 240, sr., MICDS; Matt Sapaugh, 6-0, 223, sr., Salem; Adam Hambrick, 5-10, 230, sr., Richmond; Mike Layton, 6-1, 260, sr., Kennedy.
Linebackers: Todd Pollock, 5-10, 180, sr., St. Francis Borgia; David Allen, 6-2, 215, sr., Moberly; Clint Macoubrie, 5-10, 185, jr., Chillicothe; Blake Stockton, 5-10, 210, sr., Cassville.
Secondary: Jared Emery, 6-4, 185, sr., Mountain Grove; Joe Pat Thomas, 6-0, 158, sr., O’Hara; Jono Hiemenz, 6-0, 155, sr., MICDS; David Timmons, 6-0, 180, sr., Aurora.
Punter: Jon Bremer, 6-0, 175, sr., John Burroughs.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Tyson Travis, 6-2, 180, sr., Harrisonville.
Running backs: Michael Moore, 5-10, 190, sr, Oak Grove; Matt Unterreiner, 6-0, 180, sr., Perryville; Chance Dry, 5-10, 175, jr., Ava.
Ends: Preston Didier, 6-2, 175, sr., Richmond; Mark Hastings, 6-0, 170, jr., Bolivar; Derek Roberts, 6-0, 170, sr., Dexter; Tyler Rickard, 5-9, 160, jr., Monett.
Linemen: Andy Blair, 5-11, 220, sr., Seneca; Jared Brawner, 6-2, 225, sr., Kirksville; Matt Smith, 6-2, 256, sr., Mexico; B.J. Grimes, 6-5, 280, sr., Dexter; Oliver Elliott, 6-0, 265, jr., Salem.
Kicker: Jason Bromley, 5-11, 185, jr., Cassville.
Defense
Linemen: Keith Starr, 6-0, 190, sr., Maryville; Willie Stallworth, 6-3, 170, sr., Lutheran North; Richard Neal, 6-0, 215, jr., John Burroughs; Brawn Smith, 6-4, 200, sr., Aurora.
Linebackers: Mike Culpepper, 6-0, 215, sr., Harrisonville; Tyler Shouse, 6-1, 215, sr., Nevada; Brad Schweigert, 5-7, 155, jr. Ste, Genevieve; Brian Smith, 6-0, 210, sr., Odessa; Aubrey Johnson, 5-10, 172, sr., Mexico; Evan Wilmes, 6-0, 185, sr., Maryville.
Secondary: Brandon Gould, 6-0, 165, sr., School of the Osage; Mike Sobol, 6-0, 185, jr., Herculaneum; Chadd Snyder, 6-1, 180, sr., Carl Junction; Buddy Hyde, 6-3, 182, sr., Mountain Grove; Jeff Leslie, 6-1, 185, sr., Lutheran North.
Punter: Scott Corrigan, 5-10, 215, sr., Trinity.
Coach of the Year: Ron Holtman, MICDS.
Final Poll
1. MICDS 14-0; 2. Harrisonville 12-2; 3. Maryville 9-3; 4. Mountain Grove 10-3; 5. Kansas City Center 9-2; 6. Herculaneum 9-2l 7. Richmond 10-2; 8. Bolivar 9-3; 9. Oak Grove 9-2; 10. Salem 9-1.
Class 4
First Team
Offense
QB — Josh Freeman, Grandview, Jr., 6-6, 215.
RB — Andrew Stanley, Webb City, Sr., 5-8, 185.
RB — Leonard Durant, Hickman Mills, Sr., 5-10, 175.
RB — Wil Meury, Holt, Jr., 5-11, 195.
E — Mickey Turner, Camdenton, Jr., 6-3, 230.
E — John Roark, Farmington, Sr., 6-1, 175.
E — Kevin Baisch, DeSoto, Jr., 5-10, 180.
E — KC Hagensieker, Carthage, Jr., 5-10, 165.
OL — Kevin Bannon, Holt, Sr., 6-3, 270.
OL — Chidi Oteh, ST-Clayton, Sr., 6-3, 295.
OL — Andre Bogart, Hickman Mills, Sr., 6-2, 300.
OL — Jacob Goforth, Bonne Terre-North County, Jr., 6-3, 270.
OL — Johnnie Jacks, Webb City, Sr., 6-0, 250.
K — Alex Cadice, Jefferson City-Helias, So., 6-0, 145.
First Team
Defense
DL — Nick Stemmler, ST-Bishop DuBourg, Jr., 6-1, 190.
DL — Chris Tossing, Holt, Sr., 6-1, 195.
DL — Rick Quevreaux, Bonne Terre-North County, Sr., 5-11, 208.
DL — Wes Stewart, Nixa, Sr., 6-3, 225.
DL — Eric Bearden, Webb City, Sr., 6-1, 240.
LB — Brock Christopher, Kearney, Sr., 6-3, 220.
LB — Michael Goldsticker, Clayton, Sr., Sr., 6-0, 185.
LB — David Bryant, ST-Ladue, Sr., 5-11, 200.
LB — Jake Schermer, Ozark, Sr., 6-3, 205.,
Secondary — Marty Rodgers, Webb City, Jr., 6-0, 175.
Secondary — Jarius Byrd, ST-Clayton, Sr., 6-0, 200.
Secondary — Ryan Hook, St. Joseph Benton, Jr., 6-0, 188.
Secondary — Mike Gladney, O Fallan-Fort Zumwalt North, Sr., 5-10, 170.
P — Daniel Eidson, Camdenton, Jr., 6-2, 163.
Second Team
Offense
QB — Stuart Sago, Farmington, Sr., 6-4, 190.
RB — Jomonique Simmons, ST-Bishop DuBourg, Jr., 5-9, 160.
RB — Mike Krysl, Hillsboro, Sr., 5-11, 225.
RB — Nick Neeley, Bonne Terre-North County, Jr., 6-1, 175.
E — Sergio Kahn, University City, Jr., 6-2, 185.
E — Jordan Jackson, Ozark, Jr., 6-0, 175.
E — Andrew Lindeman, West Plains, Sr., 6-4, 270.
OL — Cory Michner, ST-Ladue, Sr., 6-0, 205.
OL — Kelley Beckner, Nixa, Sr., 5-10, 190.
OL — Dustin Smith, Camdenton, Sr., 6-5, 283.
OL — Josh Moller, Republic, Jr., 6-3, 265.
OL — Todd Jennings, Marshall, Sr., 6-4, 250.
K — Greg Arnold, 6-0, 175, jr., Carthage.
Second Team
Defense
DL — Trevor Franklin, Camdenton, Sr., 6-5, 190.
DL — Kyle Pickett, Hannibal, Sr., 6-4, 210.
DL — Jamie Luckett, St. Charles West, Sr., 5-9, 195.
DL — Justin Clover, St. Charles, Sr., 5-11, 195.
DL — Kyle Molina, Carthage, Sr., 6-2, 175.
LB — Andrew Jones, St. Charles-Duchesne, Sr., 6-2, 220.
LB — Tyler Epstein, Farmington, Jr., 6-3, 210.
LB — Justin Knox, Sedalia-Smith Cotton, Sr., 6-4, 220.
LB — Whyte DeMoss, Neosho, Sr., 5-10, 185.
LB — Matt Fecht, St. Clair, Sr., 6-2, 200.
Secondary — Luke Shaw, Camdenton, Jr., 6-0, 147.
Secondary — Brayden Drake, Webb City, Sr., 5-11, 170.
Secondary — Eddie Allen, ST-Ladue, Sr., 6-0, 180.
Secondary — Andrew Elmendorf, St. Charles-Duchesne, Sr., 5-10, 175.
P — Jeremy Linnenbrink, St. Clair, Sr., 6-0, 190.
COACH OF THE YEAR: Mike Musick, Clayton
CLASS 4
1. Clayton 13-1; 2. Webb City 13-1; 3. Holt 10-2; 4. Camdenton 11-1; 5. St. Joseph Benton 8-4; 6. Ladue 9-1; 7. St. Clair 10-3; 8. North County 11-1; 9. Carthage 9-1; 10. Ozark 8-3.
Class 5
First Team
ONLY ONE TEAM NAMED
Offense
QB — Ben Kisner, Independence-William Chrisman, Sr., 6-0, 180.
RB — Sheldon Cook, Riverside-Park Hill South, Sr., 5-10, 170.
RB — Shawn Scott, Chesterfield-Parkway Central, Sr., 5-10, 170.
RB — Brad Cole, North Kansas City, Sr., 6-2, 190,
RB — Orlando Slider, Waynesville, Sr., 5-11, 195.
RB — Sklylar Smith, Springfield Kickapoo, Jr., 6-0, 170.
E — Chase Coffman, Raymore-Peculiar, Sr., 6-7, 220.
E — Josh Bangert, Washington, Sr., 6-2, 170.
E — Justin Thornton, St. Joseph Central, Sr., 6-1, 185.
E — Jeff Smith, Independence-William Chrisman, Sr., 6-3, 170.
OL — Andy Watts, Springfikeld-Kickapoo, Sr., 6-2, 270.
OL — Cory Meachum, Riverside-Park Hill South, Sr., 6-3, 290.
OL — Mike Reiter, Chesterfield, Parkway Central, Sr., 6-3, 265.
OL — Andy Lozano, St. Charles-Francis Howell, Sr., 6-4, 270.
OL — Jeff Weffelmeyer, Fenton-Rockwood Summitt, Sr., 6-5, 285.
OL — Keith Williams, Florissant-McClure North, Jr., 6-7, 315.
K — Tom Lattimore, Florissant-McClure North, So., 6-4, 185.
First Team
Defense
DL — Steve Davis, Florissant-McCluer North, Sr., 6-2, 220.
DL — Tarell Corby, North Kansas City, Sr., 6-4, 210.
DL — Jacob Highfill, Springfield-Glendale, Sr., 5-10, 260.
DL — Jason Patterson, ST-Gateway Tech, Sr., 5-11, 180.
DL — Vernon Hemphill, Florissant-McClure North, Sr., 5-11, 230.
DL — Justin Hidritch, Washington, Sr., 6-0, 230.
LB — Matt Breit, Raymore-Peculiar, Sr., 5-8, 175.
LB — Zach Watkins, Independence-Truman, Sr., 5-11, 185.
LB — Heath Bohannon, Webster Groves, Sr., 6-1, 205.
LB — Chris Cusumano, Hazelwood West, Sr., 5-8, 210.
LB — Matt Fraley, Waynesville, Jr., 6-0, 230.
LB — Sam Johnson, Eureka, Jr., 6-1, 210.
Secondary — Dante Crockett, Fenton, Rockwood Summitt, Sr., 6-0, 170.
Secondary — R.J. Lawson, Riverside-Park Hill South, Jr., 5-8, 170.
Secondary — Daryl Robertson, ST-Roosevelt, Jr., 5-7, 160.
Secondary — Chris Banks, ST-Webster Groves, Sr., 5-10, 170.
P — Jay Campbell, Springfield-Glendale, Sr., 6-0, 170.
COACH OF THE YEAR: Tom Kruse, Raymore-Peculiar
CLASS 5
1. Raymore-Peculiar 13-0; 2. McCluer North 10-2; 3. Parkway Central 8-4; 4. Park Hill South 8-4; 5. Rockwood-Summit 9-2
Class 6
First Team
ONLY ONE TEAM NAMED
Offense
QB — Matt Krapfl, ST-Kirkwood, Sr., 6-2, 200.
RB — Brandon Kendrick, Columbia-Hickman, Sr., 5-8, 165.
RB — Chuvelle Johnson, Ballwin-Lafayette, Sr., 5-7, 160.
RB — Stephen Simmons, St. Louis University High, Jr., 5-9, 165.
E — D.J. Hord, KC-Rockhurst, Sr., 6-2, 185.
E — Jeremy Maclin, ST-Kirkwood, JR., 6-1, 185.
E — Chris Brooks, ST-Hazelwood East, Sr., 6-4, 190.
E — Michael McNeill, ST-Kirkwood, Jr., 6-4, 206.
E — Kevin Zey, Blue Springs, Sr., 5-11, 185.
E — Demond Thorpe, Columbia-Rock Bridge, Sr., 6-1, 200.
OL — Luke Harper, Columbia-Hickman, Sr., 6-1, 265.
OL — James Stigall, Blue Springs, Sr., 6-4, 305.
OL — Mark Hertzog, Lees Summit, Sr., 6-2, 270.
OL — Jason Townson, ST-Hazelwood East, Sr., 6-4, 295.
OL — Kevin Maschmeyer, ST-DeSmet, Sr., 6-5, 315
OL — Mike Walczok, KC-Rockhurst, Sr., 6-1, 268.
OL — Andrew Lewis, Joplin, Sr., 6-5, 250.
K — Dan Baker, ST-DeSmet, Sr., 6-2, 185.
First Team
Defense
DL — Allan Smith, KC-Rockhurst, Sr., 6-3, 215.
DL — Willie Dyson, ST-Kirkwood, Jr., 6-3, 218.
DL — Jaron Baston, Blue Springs, Sr., 6-1, 255.
DL — Cody Lanus, Liberty, Sr., 6-2, 215.
DL — Brad Davidson, St. Charles-Francis Howell North, Sr., 6-6, 210.
DL — David Caldwell, St. Louis University High, Sr., 6-1, 292.
LB — Aaron Cawfield, Columbia-Hickman, Jr., 6-1, 195.
LB — Jeff Julian, Blue Springs South, Jr., 6-0, 185.
LB — Jake Henderson, Ballwin-Parkway South, Sr., 6-0, 190.
LB — Frank Burrell, Florissant-Hazelwood Central, Sr., 6-2, 210.
LB — Aaron Campbell, O Fallon-Fort Zumwalt West, Sr., 5-10, 185.
LB — Joe Schumacher, Columbia-Hickman, Sr., 6-1, 220.
Secondary — Cedric Alvis, Columbia-Hickman, Sr., 5-9, 170.
Secondary — Tyler Millay, Blue Springs South, Sr., 6-3, 180.
Secondary — Phil Strozier, KC-Rockhurst, Jr., 6-0, 190.
Secondary — Rodney Heard, Mehlville, Sr., 5-10, 175.
Secondary — Munir Prince, ST-DeSmet, Jr., 5-10, 170.
Secondary — Aubrey Pierson, Florissant-Hazelwood Central, Sr., 5-6, 170.
P — Tanner Mills, Columbia-Rock Bridge, Sr., 6-2, 200.
COACH OF THE YEAR: Gregg Nesbitt, Columbia-Hickman
CLASS 6
1. Hickman 11-1; 2. Rockhurst 9-2; 3. DeSmet 11-1; 4. Blue Springs 9-2; 5. Hazelwood East 9-4.
Edit